OBSH: Covid do pësojë mutacione dhe do qëndrojë mes nesh si gripi

Nga Exit News
OBSH: Covid do pësojë mutacione dhe do qëndrojë mes nesh si gripi

Koronavirusi do të bashkëjetojë me ne pasi vazhdon të pësojë mutacione në vendet e pavaksinuara në gjithë botën dhe shpresat për ta zhdukur atë janë zvogëluar, thanë zyrtarë të OBSH-së të martën.

“Unë mendoj se ky virus është këtu për të qëndruar me ne dhe do të evoluojë si viruset pandemike të gripit, do të evoluojë për t’u bërë një nga viruset e tjerë që na prek periodikisht,” tha në një konferencë për shtyp Dr. Mike Ryan, drejtor i Emergjencave Shëndetësore të OBSH-së.

Më herët edhe këshilltari kryesor mjekësor i Shtëpisë së Bardhë Dr. Anthony Fauci dhe Stephane Bancel, CEO i Moderna, kanë paralajmëruar se botës do t’i duhet të jetojë përgjithmonë me Covid, ashtu si me gripin.

Ryan shtoi se ka shumë pak gjasa që COVID-19 të eleminohet plotësisht dhe kjo sipas tij ka ardhur nga mos reagimi në kohë kundër tij.

Nëse bota do të kishte ndërmarrë hapa të hershëm për të ndaluar përhapjen e virusit, situata sot mund të kishte qenë shumë e ndryshme, thanë zyrtarët e OBSH-së.

“Ne kishim një shans në fillimin e kësaj pandemie,” tha Maria Van Kerkhove, drejtuesja teknike e OBSH-së për Covid-19.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>