OBSH thirrje vendeve të mos dorëzohen

Nga Exit News
OBSH thirrje vendeve të mos dorëzohen

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i ka bërë thirrje vendeve të mos heqin dorë nga përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Tedros Adhanom Ghebreyesus pranoi se shumë vende janë lodhur, “por ne nuk mund të dorëzohemi”.

“Kur udhëheqësit veprojnë shpejt, virusi mund të shtypet”, tha ai.

Komenti i tij erdhi një ditë pasi shefi i stafit të presidentit amerikan Donald Trump, Mark Meadows tha për CNN se fokusi i administratës ishte zhvendosur në zbutje, duke mos e shuar virusin.

“Ne nuk do të kontrollojmë pandeminë. Ne do të kontrollojmë faktin që marrim vaksina, terapeutikë dhe lehtësime të tjera ”, tha Meadows.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme