OBSH: Vaksina Sinovac efikase në parandalimin e Covid-19

Nga Exit News
OBSH: Vaksina Sinovac efikase në parandalimin e Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit deklaron se vaksina Sinovac është efikase në parandalimin e koronavirusi tek të rriturit e moshës 18 deri në 59 vjeç. Në një dokument të parë nga Reuters, OBSH shkruan se:

“Ne jemi shumë të sigurt se 2 doza të BBIBP-CorV janë efikase në parandalimin e PCR të konfirmuar Cov0d-19 tek të rriturit (18-59 vjeç) sesa mbipesha) në provën e Fazës 3”.

Dokumenti u përgatit nga Grupi Strategjik Këshillimor i Ekspertëve i OBSH-së për shqyrtimin e të dhënave të vaksinës në 45 vende, me 65 milion doza të administruara.

Dokumenti përfshiu përmbledhje të të dhënave nga provat klinike në Kinë, Bahrein, Egjipt, Jordan dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Efikasiteti i vaksinës në provat klinike të fazës 3 në shumë vende ishte 78.1% pas dy dozave, thuhet në dokument.

OBSH u shpreh se ka mangësi të të dhënave të efikasitet të vaksinës për mbrojtjen kundër sëmundjeve të rënda, kohëzgjatjen e mbrojtjes dhe sigurinë për përdorim në gratë shtatzëna dhe në të rriturit e moshuar.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>