OBSH vendos rregulla për testimin e ilaçeve bimore kundër Covid-19 në Afrikë

Nga Exit News
OBSH vendos rregulla për testimin e ilaçeve bimore kundër Covid-19 në Afrikë

Organizata botërore e Shëndetit ka dakordësuar disa rregulla për testimin e ilaçeve bimore afrikane kundër Covid-19.

Shkenca e provuar do të jetë baza e vetme për adoptimin e terapive tradicionale në mënyrë të sigurt dhe efektive. – thuhej në deklaratën e OBSH.

Çdo ilaç tradicional që do të gjykohet efektiv mund të gjurmohet shpejt dhe të prodhohet në shkallë të gjerë.

OBSH tha se këto rregulla të reja kanë për qëllim të ndihmojnë dhe të fuqizojnë shkencëtarët në Afrikë, për të kryer testimet e duhura klinike.

Vendimi vjen pasi numri i rasteve të konfirmuar me koronavirus në botë kalon shifrën 30 milion.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme