OKB thirrje shteteve: Siguroni vaksina për gjithë popullsinë

Nga Exit News
OKB thirrje shteteve: Siguroni vaksina për gjithë popullsinë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara i ka bërë thirrje shteteve që të sigurojnë një vaksinë koronavirus është në dispozicion për “të gjithë, kudo”.

Në një fjalim në parlamentin e Gjermanisë, Antonio Guterres vlerësoi studiuesit e kompanisë BioNTech të Gjermanisë të cilët u bashkuan me gjigantin amerikan Pfizer për t’u bërë të parët që nxorrën në treg një vaksinë gati për përdorim.

Ai tha se çdo gjerman duhet të jetë “shumë krenar për këtë arritje”.

“Sfida jonë tani është të sigurojmë që vaksinat të trajtohen si një e mirë publike – e arritshme dhe e përballueshme për të gjithë, kudo,” theksoi Guterres.

Ai tha se OKB është angazhuar për të dhënë lajme dhe këshilla të besueshme nga njerëzit dhe po punon që të forcojë besimin e qytetarëve tek vaksinat anti-Covid.

“Në të gjithë globin kemi parë se si qasjet populiste po injorojnë shkencën dhe po mashtrojnë publikun,” tha Guterres. “Të shoqëruar me lajme të rreme dhe komplote të egra, gjërat janë bërë dukshëm më keq.”

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>