Opozita kërkon mbledhjen e këshillit politik më 2 qershor

Nga Exit News
Opozita kërkon mbledhjen e këshillit politik më 2 qershor

Opozita kërkon mbledhjen e Këshillit Politik më 2 qershor, në orën 17:00.

“Me synim gjetjen e konsensusit për çështjet e përcaktuara në axhendën e Këshillit Politik, propozojmë mbledhjen e Këshillit nesër, datë 2 qershor 2020, në ora 17.00”, shkruajnë përfaqësuesit e opozitës, Petrit Vasili dhe Oerd Bylykbashi në kërkesën dërguar këshillit politik.

Deri në mbrëmjen e 31 majit, Këshilli Politik nuk gjeti dakordësinë për reformën dhe pritet të vazhdojnë bisedimet përtej afatin.

Sipas deklaratave të Bylykbashit dhe Gjiknurit, opozita ka pranuar kushtin e panegociueshëm të shumicës: depolitizimin e komisioneve të administrimit zgjedhor.

Ndërsa shumica socialiste nuk ka pranuar kushtin e panegociueshëm të opozitës:  përdorimin e teknologjisë në zgjedhje. identifikimin, votimin dhe numërimin elektronik.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>