Opozita kritikon qeverinë për masat kundër gripit dhe koronavirusit

Nga Exit News
Opozita kritikon qeverinë për masat kundër gripit dhe koronavirusit

Qeveria garantoi sot se ka marrë masa për t’i paraprirë sezonit të gripit dhe në rastin më të keq ardhjes së koronavirusit të ri nga Azia, por opozita e konsideroi propagandë të shfrenuar.

Në Komisionin e Shëndetësisë, Ministrja Ogerta Manastirliu u shpreh sot se “vendi ndodhet në intensitet shumë të lartë të gripit” por që “strukturat shëndetësore janë në gatishmëri, me barna dhe materiale mjekësore për të përballuar situatën”.

Mirëpo ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia, e konsideroi situatën shqetësuese sidomos për fëmijët në pediatrinë e QSUT-së. Ai denoncoi në Facebook faktin se me dhjetëra prindërve u duhet të presin gjatë për t’u shërbyer në qendrat spitalore, ndërsa qeveria bën propagandë.

“Si mund të vetëlavdërohesh, kur nuk menaxhon dot situatën e gripit të stinës, kur gjithë bota është në alert maksimal për shkak të Koronavirusit? As fëmijët nuk janë arsye, më së paku për të heshtur, e jo për të shfrenuar delirin?”

Zyra për shtyp e Ministrisë së Shëndetësisë u shpreh se për të përballuar fluksin, dhe shmangur ngarkesën e pediatrisë, janë hapur 4 qendra shëndetësore 24 orëshe me 218 mjekë e infermjerë në Tiranë – në Kombinat, Laprakë, në zonën e ish-Bllokut dhe zonën e Oxhakut.

Instituti i Shëndetit Publik raportoi për javën e shkuar 23 për qind rritje të infeksioneve respiratore duke vënë në dukje situatën e vështirë. Ministrja Manastirliu tha në Komisionin e Shëndetësisë se Shqipëria fatmirësisht nuk ka asnjë rast të prekur nga koronavirusi i ri. Ajo siguroi se janë marrë të gjitha masat, sipas protokolleve të rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

LEXO  Shërohen 65 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit

“Kemi gati një strukturë pritëse për karantinën, me personelin e trajnuar, nëse do të jetë e nevojshme”.

Ministrja tha se janë testuar 5 raste për koronavirusin, të cilat kanë rezultuar negative. Ish-deputeti i opozitës Spahia, vuri në diskutim masat e marra duke pyetur:

“Cfarë masash janë marrë për koronavirusin e ri, kur ende nuk ekzistojnë hapësirat për karantinë, apo ju quani karantinë, dy dyshekë ne një kolibe? Ku janë bokset speciale izoluese për të sëmurët që mund të paraqiten? E turpshme Zonja Ministre që në funksionin ku jeni, zgjidhni vetëm të zbatoni urdhëra e një vizion shkatërrues për shëndetësisë e aspak udhëzimet e OBSH, siç pretendoni […]”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>