Opozita, nuk regjistrohemi ne KQZ pa qeveri teknike

Opozita, nuk regjistrohemi ne KQZ pa qeveri teknike

Opozita konfirmoi sot sërisht mosregjistrimin në KQZ deri në krijimin e qeverisë teknike që do të organizojë zgjedhjet e përgjithshme.

“Koalicioni opozitar i mbledhur sot, konfirmon qëndrimin për mosregjistrim në KQZ deri në arritjen e një pakti politik për krijimin e qeverisë teknike që do sigurojë zgjedhje të lira. Koalicioni opozitar vendosi mbajtjen e një proteste të madhe kombëtare më 7 maj në Kavajë” — shkruhet në njoftimin e Partisë Demokratike.

Sot skadon afati ligjor i përcaktuar në Kodin Zgjedhor për regjistrimn e partive politike. Deri më tani janë regjistruar 29 parti dhe sot do të regjistrohen edhe tre parti të tjera.

Kryeministri Rama e ka thënë shpesh herë se qeveri teknike nuk ka dhe ai është i gatshëm të hyjë në zgjedhje edhe vetëm. Në rast se kushti i opozitës për qeveri teknike nuk plotësohet, bazuar në zhvillimet e fundit, në zgjedhje do të marri pjesë vetëm PS dhe disa parti të vogla të cilat nuk kanë përfaqësi aktualisht në parlament.

Kjo do të përkeqësonte krizën politike duke e sjellë Shqipërinë mbrapa në kohë në vitin 1996.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>