Opozita “përqafon” Gjiknurin, dje e kishte kusht të panegociueshëm burgosjen e tij

Opozita “përqafon” Gjiknurin, dje e kishte kusht të panegociueshëm burgosjen e tij Takimi PD PS LSI per reformen2

Partia Demokratike dhe opozita ka pranuar të ulet sot në tavolinë bisedimesh për reformën zgjedhore me Damian Gjiknurin, të akuzuar si autor i vjedhjes së zgjedhjeve lokale në Dibër në vitin 2016 dhe një nga shenjestrat kryesore të përpjekjeve të opozitës për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Damian Gjiknuri i PS-së, Oerd Bylykbashi i PD-së, Petrit Vasili i LSI-së dhe Rudina Hajdari e pavarur u takuan sot për të arritur një marrëveshje qeveri, opozitë parlamentare dhe jo parlamentare për reformën zgjedhore.

Është një kthim 180 gradë i Partisë Demorkatike dhe opozitës. Nxjerrja para drejtësisë e Damian Gjiknurit ka qenë një nga kërkesat kryesore me të cilën Partia Demokratike organizoi protestat për rrëzimin e qeverisë Rama gjatë vitit të shkuar.

Për më tepër, largimi i Damian Gjiknurit nga drejtimi i reformës zgjedhore, si dhe nxjerrja e tij para drejtësisë ka qenë një nga kushtet që PD paraqiti në muajin tetor si kusht për pjesëmarrjen e saj në reformën Zgjedhore.

Në tetor 2019, Partia Demokratike prezantoi programin me pesë pika për zgjidhjen e krizës politike.  Platforma kishte në thelb reformën zgjedhore.

Një ndër pikat e saj kërkonte largimin e Damian Gjiknurit madje edhe të Rudina Hajdarit nga Komisioni i Reformës Zgjedhore:

“Asnjë komision parlamentar, i drejtuar nga individë që duhet të ishin në burg për krime elektorale, nuk gëzon legjitimitetin për realizimin e Reformës Zgjedhore. Asnjë Komision që ka në përbërje dhe drejtim individë që nuk përfaqësojnë opozitën, nuk mund të përcaktojë rregullat për pjesëmarrje në zgjedhje të partive politike opozitare” — thuhet në platformën e opozitës.

 Gjithashtu, pjesë e platformës së opozitës ishte:

 “Drejtimi i bisedimeve strukturë e përbërë nga organizma ndërkombëtarë (OSBE, BE, SHBA) etj, një përfaqësues i parlamentit monopartiak dhe një përfaqësues i opozitës së bashkuar. Produkti i dakordësuar nga kjo strukturë, pasi i nënshtrohet diskutimit me publikun, nëpërmjet formave dhe metodave që mundësojnë marrjen e vendimit të qytetarëve, miratohet pa ndryshime”.

Vetë kryetari i PD-së ka kërkuar vazhdimisht futjen në burg të Damian Gjiknurit. Basha më 7 maj 2019, me rastin e 200 anëtarësimeve të reja në Shkodër tha se:

“Përdhunuesi serial i zgjedhjeve, nuk mund të jëtë kujdestar i zgjedhjeve. Për këtë duhet një reformë e vërtetë zgjedhore për të cilën pyeten qytetarët. Kam një mesazh për ata që janë ulur bashkë me Damian Gjinkurin, që duhet të ishte në burg për vjedhje votash, të ulur bashkë me ata që janë kapur në përgjime duke blerë e shitur vota, duke kërcënar demokratët: Zonja dhe zoterinj, ai nuk është komisioni i reformës zgjedhore. Ai është, në pjesën më të madhe, komisioni i paraburgimit  të Damian Gjiknurit me shokë. Asnjë produkt i tyre nuk përbën gjë tjetër veçse një turp. Nuk e njohim, nuk do ta njohim, mos harxhoni kohën kot.”

3 komente

 1. toni 14 Janar, 2020 në 4:32 pm

  Po e vertete. Opozita ashtu foli, that qe nuk mund te ulesh ne tavoline me hajdutin e zgjedhjeve Daminain apo dhe me njerez te paperfaqesuar me elektorat si Rudina . Ofroi te ulej ne tavoline dhe kerkoi te ulej me perfaqesues serioze dhe njerez te perfaqesur ne elektorat dhe me integritet. Sic duhet te jete.

  Nderkohe asnje ambasade e cila flet per cdo qen e mace nuk thote gje per nivelin skandaloz te parlamentit apo kriminalizimin e shtetit, nga deputet, kryebashkiake e deri infermiere e mesues, apo per kanabizimine e vendit.

  Nerkohe doli Palmer bytha dhe tha qe zgjedhjet e Qershorit jane te ligjshme , Boshardi i tregon gishtin e mesit, ndersa Soreca pershendet hapjen e negociatave per here te trete radhazi, dhe 2021 po afron.

  Asnje nga keto probleme madhore nuk perbejne shqetesim per vendet mike. Por pati shqetesim nga protestat edhe pse policia perdori masa aspak ne proporcion me protesten. 0 dhune nga protestuesti a thua se po shkojme ne biblioteke ombetare per te studiuar.

  Cfare mesazi lexoni ju??

  Mesazhi qe kuptojme ne populli vezhderr eshte ” USA BE thone shkoqur qe sna plas fare se ca ben qeveria , ju vjedh ju vret ju trafikon ju kanabizon apo kriminalizon ben ca ti doje bytha. Skemi kohe per ju , sduam shqetesime”

  2021 po afron Opozita ska kohe as luksin te detyroje mazhorancen te jete serioze me reformen.

  Cfare duhet te beje opozita? Do te ulet me palen tjeter , pavaresisht emrave, me shprese qe pala tjeter do e pranoje reformen edhe pse emrat e Mazhorances jane hajdute te votave te faktuar me ze e me cdo gje apo dhe Emra pa mbeshtetje ne elektorat.
  Ky eshte problemi i Mazhorances. Perfaqesim ordiner qe kerkon te beje pis Opoziten.

  Termet termet ia ke…. nanen, e ka then Damiani. Rudina snxorri dot asnje kandidat apo patozi medet!

  Por a mund te flase Rama si i zhyturi ne m… pse po i vjen era m… vetvetes???!!

  Opozita thjesht i tha eshte problemi yt qe keta persona te inkrimuar dhe pa mbeshtjetje jane pala tjeter . Ky eshte problemi jot. Mundesine per tu perfaqesuar sic duhet nuk e mori Mazhoranca por keron te beje pis opoziten me ketea perfqaesues.
  Kjo po interpretohet si humbje e opozites ushtria e kazanit me vetedije e tyre te pamoralshme dhe aspak te llogjikshme dhe objektive po e trumbetojne qe Damiani eshte aty , Rudina eshte aty a thua se eshte detyre e opozites te pastroje mazhorancen dhe opoziten e emeruar te mazhorances .

  Opozita cakton Bylykbashin Jo Damianin e termetit apo Rudinen e askundit.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme