OSBE thirrje qeverisë të rishikojë paketën anti-shpifje kthyer nga Presidenti

Nga Exit News
OSBE thirrje qeverisë të rishikojë paketën anti-shpifje kthyer nga Presidenti

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Desir, deklaroi të hënën se është i gatshëm të punojë me qeverinë për të përmirësuar dy ligjet e mediave online të kthyera për rishqyrtim nga Presidenti Ilir Meta.

Pas vrojtimit të argumenteve të Presidentit, Desir thotë se zyra e tij mund të ndihmojë qeverinë veçanërisht në përmirësimin e çështjeve që lidhen me gjobat dhe parimin e proporcionalitetit. Në deklaratën e shpërndarë për mediat OSBE thotë:

“Përfaqësuesi i OSBE-së [Harlem Desir] thekson se asgjë në legjislacionin e ri nuk duhet të pengojë lirinë e shprehjes dhe lirinë e mediave. Ai shpreson që rishqyrtimi të lejojë qartësime dhe përmirësime të mëtejshme të ligjeve për të siguruar përputhjen e plotë të tyre me standardet ndërkombëtare dhe angazhimet e OSBE-së.”

Këtë fundjavë, Presidenti Ilir Meta ktheu për rishqyrtim në parlament dy ligjet – “Për median audiovizive” dhe “Për komunikimin elektronik” – etiketuar nga qeveria si “paketa anti-shpifje”. Ai argumentoi se ato shkelin parimet kushtetuese, të drejtën e lirisë së shprehjes, shtypin dhe të drejtën e informacionit, si dhe Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

Meta i bëri thirrje Parlamentit që të rishikojë ligjet në përputhje me rrethanat. Vendimi i tij u përshëndet nga Reporterët pa Kufij.

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla tha sot se Presidenti Meta ishte urdhëruar nga lideri i opozitës Lulzim Basha që të mos i dekretonte ligjet. Ai theksoi se “më 20 janar dekretet i njoftohen Kuvendit, dhe në seancën më të parë do të rrëzohen.”

“Dua të ritheksoj që përmirësimet ligjore u vërtetuan plotësisht nga një partner i rëndësishëm, OSBE, gjithashtu në kuadrin e faktit historik që Shqipëria ka nderin të udhëheqë këtë organizatë […]”, shtoi ai.

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar gjithashtu se Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias ishte dakordësuar me versionin përfundimtar para miratimit në Parlament. Sidoqoftë, në një intervistë për Exit News, zoti Desir tha se përkundër përmirësimeve të bëra në draftet përpara miratimit, zyra e tij ende kishte shqetësime për disa nga përmbajtjet e ligjeve.

Mazhoranca Socialiste hodhi poshtë kritikën e ashpër nga gazetarët, organizatat e mediave vendase dhe ndërkombëtare, Këshilli i Evropës, dhe Anëtarët e Parlamentit Evropian, dhe më 18 dhjetor 2019, miratoi ligjet në Parlament.

Kushtetuta shqiptare parashikon që Presidenti mund të kthejë një ligj në Parlament vetëm një herë. Shumica e deputetëve mund t’i rishikojnë ligjet ose të rrëzojnë dekretin e Presidentit dhe të kalojnë ligjin me një shumicë të thjeshtë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>