Pacientët me mpiksje gjaku të mos marrin dozën e dytë të AstraZeneca, rekomandon EMA

Nga Exit News
Pacientët me mpiksje gjaku të mos marrin dozën e dytë të AstraZeneca, rekomandon EMA

Doza e dytë e vaksinës AstraZeneca kundër Covid-19 nuk duhet t’i jepet askujt që ka pasur mpiksje gjaku pasi ka marrë dozën e parë, tha rregullatori i barnave për Evropën të premten.

Rekomandimet e Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) erdhën pas rishikimit të rasteve të mpiksjes së gjakut tek personat e vaksinuar me vaksinën e AstraZeneca dhe të Johnson & Johnson.

EMA ka shqyrtuar mpiksjet në bark dhe tru që nga marsi dhe që atëherë ka rekomanduar që të dy etiketat e vaksinave të mbajnë një paralajmërim për çështjet e mpiksjes së gjakut duke theksuar se përfitimet e tyre të përgjithshme tejkalojnë çdo rrezik.

EMA gjithashtu tha se pacientët duhet të monitorohen për shenja të mpiksjes së gjakut ose trombociteve të ulëta brenda tre javësh nga marrja e dozës së parë të vaksinës së AstraZeneca, raporton Reuters.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>