Papa apel që të ndalet dhuna në protestat në Mianmar

Nga Exit News
Papa apel që të ndalet dhuna në protestat në Mianmar

Papa Françesku ka bërë apel të mërkurën që të ndalet dhuna në protestat e Mianmarit ku shumë persona kanë humbur jetën dhe të tjerë janë plagosur.

Papa tha se duhet t’i jepet fund “dhunës së përgjakshme”.

“Edhe unë gjunjëzohem në rrugët e Mianmarit dhe them: ndal dhunën”, ka thënë Papa nga Vatikani.

“Edhe një herë dhe me shumë trishtim ndiej urgjencë të flas për situatën dramatike në Mianmar, ku shumë njerëz, shumica e tyre të rinj, po humbin jetën në mënyrë që t’i ofrojnë shpresë vendit të tyre”, shtoi Papa Françesku.

Në protestat e Mianmarit që nisën më 1 shkurti janë vrarë dhjetra persona. Protestat nisën pasi ushtria mori pushtetin përmes një grushti shteti. Protestuesit kërkojnë lirimin e liderëve të zgjedhur me votë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>