Parlamenti Europian anullon seancën parlamentare në Strasburg

Nga Exit News
Parlamenti Europian anullon seancën parlamentare në Strasburg

Parlamenti Evropian ka vendosur të anulojë seancën e tij plenare në Strasburg në tetor pasi autoritetet belge e caktuan qytetin Alsatian si “zonë të kuqe” për shkak të numrit të rasteve të koronavirusit.

Disa zyrtarë pohuan se vendimi për të anuluar seancën nga 5 deri në 8 tetor dhe për ta mbajtur atë në Bruksel ende nuk është zyrtar. Por sipas tyre, David Sassoli, presidenti i Parlamentit, mori një letër të Premten nga Përfaqësia e Përhershme e Belgjikës ku e njoftonte se Strasburgu ishte klasifikuar si një zonë e kuqe dhe nëse parlamentarët udhëtonin drejt tij, ata do të duhet të karantinoheshin.

Parlamenti anuloi sesionin e tij në Strasburg në shtator pasi qyteti Alsatian dhe zona përreth u caktuan si një zonë e kuqe e koronavirusit nga autoritetet franceze.

Në një muaj normal, 705 eurodeputetë dhe rreth 2500 punonjës parlamentarë bashkohen në Strasburg për një seancë plenare.

2 komente

  1. Pierre 26 Shtator, 2020 në 11:24 pm

    Kujt i plasi trapi se kush esht zone e kuqe shifni Hallet e shqipria o u qifsha robt ktu ikan ne rregull terezit

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme