Parlamenti Europian i shqetësuar për lirinë e shprehjes në Shqipëri

Nga Exit News
Parlamenti Europian i shqetësuar për lirinë e shprehjes në Shqipëri

Parlamenti Europian ka shprehur shqetësimin për ligjin e ri të medias si dhe lirinë e shprehjes në vend.

Projekt-raporti për Shqipërinë i europarlamentares socialiste Isabele Santo, dënon dhunën ndaj gazetarëve, si dhe bën thirrje për të garantuar gazetarinë e lirë dhe cilësore.

Shpreh shqetësimim e thellë për mekanizmat e propozuar tek dratfligji i medias dhe mirëpret zotimim për të miratuar ndryshimet sipas rekomandimeve të Komisionit të Venecias. Thekson me shqetësim mungesën e progresit të lirisë së shprehjes dhe të pengesave për funksionimin e duhur të medias të pavarur.

Dënon dhunën, intimidimin, fushatat e njollosjes dhe presionik tërthorazi politik e ekonomik kundër gazetarëve, që  kufizon lirinë e medias, shkakton vetcensurim dhe cenon përpjekjet për zbulimin e korrupsiomit dhe krimit të organizuar dhe bën thirrje për rëndësinë e garantimit të gazetarisë cilësore dhe shkrimit mediatik për funksionimin e demokracisë dhe për të sulmuar keqinformimim.”

Gjithashtu projekt raporti ka kërkuar një financim dhe mbështetje për shoqërinë civile si një faktor kryesor në demokracinë e vendit. Raporti thekson nevojën e përfshirjes së shoqërisë civile në vendimarrje përmes konsultimit.

 

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>