Partitë kryesore të Italisë flasin për zgjedhje të parakohshme ndërsa Conte lufton për shumicën

Nga Exit News
Partitë kryesore të Italisë flasin për zgjedhje të parakohshme ndërsa Conte lufton për shumicën

Partitë kryesore qeverisëse të Italisë i shohin zgjedhjet e parakohshme si mënyra e vetme për të dalë nga ngërçi i saj politik, nëse Kryeministri Giuseppe Conte nuk arrin të sigurojë një shumicë parlamentare pas votëbesimit.

Pasi i mbijetoi votimit të Senatit të martën falë abstenimeve, Conte u bëri thirrje ligjvënësve të qendrës dhe atyre jashtë koalicioneve në Senat për t’u bashkuar me radhët e qeverisë së tij.

Pak i  janë përgjigjur dhe koha është e shkurtër, pasi Conte kërkon një shumicë solide për të kaluar legjislacionin urgjent për të trajtuar epideminë e koronavirusit dhe krizën e thellë ekonomike që ka shkaktuar.

“Ne nuk kemi frikë nga zgjedhjet dhe besojmë se mund të jetë një nga mënyrat për të dalë nga kjo situatë,” tha sekretari i kabinetit Andrea Martella, i Partisë Demokratike të qendrës së majtë, në një intervistë me televizionin shtetëror RAI të Premten.

Partneri tjetër i koalicionit, Lëvizja 5 Yjet, tha gjithashtu të premten se nëse Conte nuk arrinte të merrte shpejt mbështetjen e nevojshme parlamentare, zgjedhjet e parakohshme ishin e vetmja mundësi për të shkuar përpara.

Kriza u shkaktua javën e kaluar kur ish-kryeministri Matteo Renzi tërhoqi partinë e tij qendrore Italia Viva nga koalicioni.

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme