Pas 3 vitesh, dosja e vjedhjes së votave në Dibër ende në fillimet e hetimit

Nga Exit News
Pas 3 vitesh, dosja e vjedhjes së votave në Dibër ende në fillimet e hetimit

Pas më shumë se 3 vitesh hetimi, dosja 184, e njohur si dosja e vjedhjes së votave në zgjedhjet e 2016-ës në Dibër, është ende në fazat e para të hetimit.

Kjo pasi Prokuroria e Dibrës nuk ka staf të mjaftueshëm për të zbardhur dhe hetuar dosjen.

Aktualisht stafi i vogël i prokurorisë po punon për zbardhen dhe transkiptimin e më shumë se 60 disqeve me përgjime. Pa përfunduar zbardhja e tyre, prokuroria nuk mund të bëjnë veprime të tjera.

Në shtator 2019, Prokuroria e Krimeve të Rënda kaloi hetimet për “Dosjen 184” në prokurorinë e Dibrës. Ky kalim u bë në shkelje të ligjit.

Në janar 2020, SPAK konfirmoi vendimin dhe nuk pranoi të merrte çështjen për shqyrtim.

Megjithëse dosja 184 përfshin përgjime të ish-Ministrave Tahiri, Gjiknuri dhe deputetë socialistë në biseda me policë, biznesmenë dhe persona të dyshimtë të cilët angazhohen për të siguruar vota në mënyra të paligjshme për zgjedhjet në Dibër, – SPAK nuk pranoi ta shqyrtojë atë. (Kliko këtu për t’i dëgjuar përgjimet.)

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>