PD: Artur Metani në krye të ILD-së vulos kapjen e sistemit të drejtësisë

Nga Exit News
PD: Artur Metani në krye të ILD-së vulos kapjen e sistemit të drejtësisë

Partia Demokratike e komentoi emërimin e Artur Metanit në krye të Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë (ILD) si vulosjen e dështimit të reformës dhe kapjes së sistemit nga politika.

Përmes një deklarate të shpërndarë për mediat, PD theksoi se emërimi i Metanit është në shkelje të Kushtetutës dhe ligjit pasi “është emërim partiak”.

“Artur Metani, që duhet të garantojë pavarësinë e drejtësisë nga politika, u emërua sot në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet. […] është emërim partiak në një nga pikat kyçe të sistemit të drejtësisë, që verifikon dhe nis hetime për të gjithë gjyqtarët, prokurorët, si dhe për anëtarët e Këshillit të Lartë Gjyqesor dhe atë të Prokurorisë.”

Në deklaratën e PD-së Metan etiketohej si “vartës partiak” i Kryeministrit Rama i cili:

“[…] nuk do t’i shërbejë drejtësisë së pavarur. Ai është emëruar aty për të qenë shërbëtor i Edi Ramës. Me këtë emërim Edi Rama investohet personalisht kundër prokurorëve dhe gjyqtarëve që gjykojnë dosjet e korrupsionit, vjedhjen e votave nga qeveria e Edi Ramës apo lidhjet e tij me krimin e organizuar.”

2 komente

 1. David 20 Janar, 2020 në 9:49 pm

  Nga deklarata e pasurise
  “Viti 2010
  Paga si këshilltar pranë Presidentit në shumën, 1 397 415 lekë.

  Të ardhura nga bonusi si këshilltar i Presidentit në shumën 4 200 000 lekë. “

  Kjo e dyta si shpjegohet😂 , sa dyfishi rroges se presidentit dhe trefishi i rroges se tij ka marre bonus
  ?????
  Pastaj thone SPAKU

 2. emigrant 21 Janar, 2020 në 4:53 pm

  Dhe të mendosh që këto emërime të dyshimta në krye të institicioneve më të larta të “drejtësisë së reformuar” do të totëronë drejtësinë shqiptare për 7 deri në 9 vite ???????

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme