PD i kujton Ramës se marrëveshja e 5 majit parashikon koalicionet parazgjedhore

Nga Exit News
PD i kujton Ramës se marrëveshja e 5 majit parashikon koalicionet parazgjedhore

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se gënjen kur deklaron se ndryshimet kushtetuese nuk prishin marrëveshjen e 5 majit.

Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve, Gazment Bardhi në deklaratë për mediat zbardhi pjesë të marrëveshjes ku thuhet se “partitë pjestare në koalicione do të garojnë me lista shumëemërore të veçanta”.

Marrëveshja e arritur në Këshillin Politik mes mazhorancës, opozitës jashtëparlamentare dhe asaj parlamentare, vijon duke përcaktuar numrin e kandidatëve për deputet që listat e veçanta të partive të koalicionit duhet të kenë.

Marrëveshja e firmosur nga Partia Socialiste, që kryeministri Rama thotë se do e miratojë pa asnjë ndryshim, bën edhe parashikime të tjera proceduriale mbi mënyrën si organizohen partitë në koalicione.

Screen Shot at

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>