PD, KLSH të kontrollojë 17 tenderat abuzivë të qeverisë

Nga Exit News
PD, KLSH të kontrollojë 17 tenderat abuzivë të qeverisë

Partia Demokratike i ka kërkuar Kontrollit të Lartë të Shtetit (KLSH) të kontrollojë të paktën 17 tendera të kryera së fundmi pa transparencë nga qeveria.

Me një shkresë dërguar të premten KLSH-së, PD thekson se tenderat janë kryer në mënyrë sekrete, pa transparencë, me procedura abuzive dhe korruptive, të cilat nxisin dyshimin për paracaktimin e tyre.

“Pjesa dërrmuese e kontratave është miratuar me vendim të Këshillit të Ministrave dhe nuk është bërë as publikimi i ofertave, as publikimi i kontratës.”

Në shkresën e PD-së renditen 13 tendera nga Ministria e Shëndetësisë, një nga Ministria e Drejtësisë dhe 3 të tjerë nga Ministria e Mbrojtjes.

Prej javësh opozita ka denoncuar tenderat për shëndetësinë dhe emergjencat civile për sa i përket ushqimeve, barnave dhe materialeve mbrojtëse të blera së fundmi nën epidemi.

Qeveria ka këmbëngulur se ato janë kryer sipas ligjit, por opozita ka vënë në dukje diferencat me 2-3 herë të çmimeve të disa prej produkteve të blera.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>