PD propozon hapjen e listave 100% dhe ruajtjen e koalicioneve e zonave zgjedhore

Nga Exit News
PD propozon hapjen e listave 100% dhe ruajtjen e koalicioneve e zonave zgjedhore

Partia Demokratike ka propozuar në Këshillin Politik hapjen e listave të deputetëve në masën 100% duke argumentuar se vetëm kështu kjo do të sjellë efektin e dëshiruar.

Në të kundërt PD përllogarit që formula e miratuar në Këshillin e Legjislacionit nga mazhoranca dhe opozita parlamentare, që hap vetëm 2/3-tat e listës, përsëri do të rezultonte në 100 deputetë të zgjedhur nga kryetari i partisë dhe vetëm 40 nga votuesit.

Demokratët kanë propozuar edhe marrjen e opinionit të ekspertëve të OSBE/ODIHR për këtë çështje, si dhe për të tjera kur palët nuk gjejnë dakordësi.

Opozita e bashkuar propozon që për koalicionet të mos bëhet asnjë ndryshim, me argumentin se ato nuk pengojnë listat e hapura dhe përfaqësojnë më mirë vullnetin e votuesve.

Zonat zgjedhore dhe shpërndarja e mandateve nuk duhet të ndryshojë gjithashtu, sipas opozitës së bashkuar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>