PD: Qeveria i dha 50 mijë euro tender kompanisë së Agim Kajmakut, të anulohet

Nga Exit News
PD: Qeveria i dha 50 mijë euro tender kompanisë së Agim Kajmakut, të anulohet

Partia Demokratike kërkoi sot anulimin e një tenderi të fituar nga kompania e bashkëshortes së ish-kryetarit i Bashkisë Vorë Agim Kajmaku.

Kajmaku është prej 3 muajsh në kërkim nga policia për falsifikim dokumentash dhe sipas opozitës u shpërblye nga qeveria me një tender prej rreth 50 mijë eurosh.

Përmes një postimi në Facebook, Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi u shpreh se:

“Duke i dhënë miliona lekë një personi në arrati [Agim Kajmakut], që ai e emëroi kryebashkiak të Vorës dhe nuk guxoi ta shkarkonte, Edi Rama dëshmon, në mënyrë të përsëritur, se e vetmja gjë që di të bëjë është të palçkisë paratë e shqiptarëve me ca kriminelë, oligarkë dhe të korruptuar.”

Tenderi i denoncuar ka të bëjë me mirëmbajtjen e gjelbërimit të Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza.

“Ky tender kriminal duhet anulluar! Paratë e shqiptarëve nuk mund t’i marrë një i arratisur që e ka vendin në burg!”

Ish-rkyebashkiaku, kompaninë Kajmaku shpk, e ka drejtuar në marrëdhenie ortakërie me të shoqen deri në muajin korrik 2019. Pasi u betua si kryebashkiak i Vorës ai ia kaloi tërësisht kompaninë së shoqes. Sidoqoftë opozita e lidh aktivitetin e kompanisë me ish-kryebashkiakun.

Kajmaku u akuzua në gusht 2019 se kishte fshehur në formularët e dekriminalizimit një dënim për falsifikim parashë në Greqi – për këtë dënim fitoi pafajësinë në shtator 2019.

Denoncimi i opozitës u verifikua dhe faktua rreth 2 muaj më vonë. Më 1 nëntor KQZ-ja i hoqi Kajmakut mandatin. Ditën kur ai duhet të linte detyrën shkarkoi 2 nënkryetarët dhe emëroi një të besuar të tij. Çështja përfundoi në prokurori dhe Kajmaku u shpall në kërkim.

LEXO  Basha ende asnjë vendim për koalicionet parazgjedhore

Përveç falsifikimit të formularit të dekriminalizimit, ai akuzohet edhe për: “falsifikim dokumentash” dhe “ushtrim funksionesh pas dhënies fund të detyrës”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>