PDIU: Bëjmë koalicion me partinë që fiton zgjedhjet

PDIU: Bëjmë koalicion me partinë që fiton zgjedhjet

Shpëtim Idrizi, kryetari i Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, deklaroi dje në mbrëmje se partia e tij do të bëjë koalicion pasqeveritar me atë parti që del e para. Sipas Zotit Idrizi nuk ka rëndësi se cila parti është fituesja, e rëndësishme për PDIU-në është vetëm plotësimi i tre kushteve:

“Çdo parti që do të dalë e parë nga këto zgjedhje dhe do ketë nevojë për ne kemi gati 3 kërkesa: Zgjidhja e Çështjes Çame, Ministria e Diasporës dhe ligji për referendumet.”

Në zgjedhjet e vitit 2013, PDIU, në koalicion me Partinë Demokratike, fitoi katër mandate: në Tiranë, Vlorë, Fier e Elbasan. Më pas, PDIU e braktisi koalicionin opozitar dhe ju bashkua qeverisë Rama-Meta. Si pjesë e marrëveshjes, Idrizi mori dhe postin e nën kryetarit të Kuvendit.

Në zgjedhjet e 25 qershorit PDIU garon e vetme, ndaj përkthimi i votave në mandate, për shkak të sistemit, bëhet më i vështirë.

Ftesës së hapur të Zotit Idrizi nuk dihet se si do t’i përgjigjen partitë e mëdha: Kryeministri Edi Rama gjatë gjithë fushatës ka theksuar se do ta ketë “timonin e qeverisjes vetë” dhe nuk dëshiron të bëjë koalicion me partitë e vogla “që duan të jenë pjesë e tepsisë së pushtetit”; ndërsa marrëdhëniet mes PD e PDIU duket se kanë pësuar krisje pas largimit të kësaj të fundit nga koalicioni opozitar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>