Përditësim 15 prill: 19 të infektuar të rinj me covid-19, shkon në 494 totali

Nga Exit News
Përditësim 15 prill: 19 të infektuar të rinj me covid-19, shkon në 494 totali

19 pacientë të rinj me koronavirus janë zbuluar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 494.

Një pacient 90 vjeç, nga Fieri, humbi jetën mëngjesin e 15 prillit. Ai vuante nga diabeti, azma dhe hipertensioni dhe prej 11 ditësh ishte vendosur në terapi intensive. Në total, numri i viktimave shkon në 25.

Tre pacietë janë shëruar, duke e çuar totalin në 251.

Në 24 orët e fundit janë testuar 252 persona të dyshuar, ndërsa në total që prej fillimit të marsit janë testuar 4558 persona, prej të cilëve janë:

 – 494 të infektuar,

 – 25 viktima;

 – 251 të shëruar;

 – 39 të shtruar tek Infektivi, 5 prej të cilëve janë në terapi intensive;

 – 9 të shtruar tek Sanatoriumi, 7 prej të cilëve në terapi intensive, 4 të intubuar.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve deri më 15 prill është:

– Tiranë, 237 pacientë,

– Durrës, 42 pacientë,

– Lushnje, 6 pacientë,

– Elbasan, 16 pacientë,

– Fier, 32 pacientë,

– Kavajë, 8 pacientë,

– Rrogozhinë, 4 pacientë,

– Korçë, 18 pacientë,

– Vlorë, 5 pacientë,

– Shkodër, 71 pacientë,

– Lezhë, 14 pacientë,

– Berat, 2 pacientë,

– Has, 13 pacientë,

– Krujë, 7 pacientë,

-Tropojë, 4 pacientë,

– Pukë, 5 pacientë,

– Mirditë, 3 pacientë,

– Kukës, 6 pacientë.

Lajme te ngjashme