Përditësim 6 prill: 16 të infektuar të rinj me Covid-19, shkon në 377 totali

Nga Exit News
Përditësim 6 prill: 16 të infektuar të rinj me Covid-19, shkon në 377 totali

16 persona të rinj me Covid-19 u zbuluan në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total në 377 të infektuar.

61-vjeçari Skënder Kurti, ish-kampion i boksit, vdiq mbrëmjen e së dielës në Spitalin Infektiv duke e çuar në 21 totalin e viktimave në vendin tonë. Ai ishte shtruar në Infektiv prej datës 17 mars dhe vuante nga hipertensioni.

Mes të prekurve të rinj, sërish 6 persona janë në Shkodër, anëtarë të tjerë të dy familjeve nga Kirasi dhe Dobraçi.

Në informimin e përditshëm ISHP njoftoi se harta e të prekurve nga COVID-19 në 24 orë është zgjeruar në Tiranë, Durrës, Shkodër, Berat e Has.

Në 24 orët e fundit janë testuar 175 persona, ndërsa në total janë testuar 2571 raste, dhe janë konfirmuar raste ku:

– 377 persona janë të prekur nga koronavirusi,
– 116 janë shëruar,
– 21 kanë vdekur,
– 66 persona janë të shtruar në spitalin Infektiv, 5 prej tyre janë në terapi intensive, 1 prej të cilëve në frymëmarrje të drejtuar,
– 7 persona janë të shtruar në Sanatorium, 1 prej të cilëve në gjendje të rënduar.

Në total në të dy spitalet janë 73 persona janë të shtruar.

Pjesa tjetër e pacientëve është e vetëkarantinuar në shtëpi.

Mosha mesatare e të prekurve me koronavirus është 50 vjeç.

Përhapja e koronavirusit deri më 6 prill është sipas këtyre zonave:

— Në Tiranë: 177 persona; 9 prej të cilëve kanë ndërruar jetë;

— Në Durrës: 38 persona, përfshirë 3 të moshuar që ndërruan jetë;

— Në Fier: 26 persona, 1 prej të cilëve nderroi jetë;

— Në Lushnje: 5 persona; 1 prej të cilëve ndërroi jetë;

— Në Elbasan: 10 persona;

— Në Rrogozhinë: 4 persona;

— Në Kavajë: 8 persona, 2 prej të cilëve ndërruan jetë;

— Në Korçë: 16 persona;

— Në Vlorë: 5 persona; 1 prej të cilëve ndërroi jetë;

— Në Shkodër: 44 person;

— Në Lezhë: 14 person;

— Në Has: 12 persona; 1 prej të cilëve ndërroi jetë,

— Në Berat: 2 person,

— Në Krujë: 5 persona,

— Në Tropojë: 4 persona,

— Në Pukë: 4 persona,

— Në Mirditë: 3 person.

Të gjithë pacientët e shëruar, të cilët kanë dalë nga spitali, do të qëndrojnë në izolim në shtëpitë e tyre për 14 ditë.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme