Përditësim 7 shkurt: 14 viktima dhe 1,124 të infektuar me Covid-19

Nga Exit News
Përditësim 7 shkurt: 14 viktima dhe 1,124 të infektuar me Covid-19

Shqipëria shënoi 1,124 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit, mes 4,254 të testuarve.

Në total, që prej fillimit të pandemisë janë infektuar 85,336 persona.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 569 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 51,444 që nga fillimi i epidemisë.

Ndërkohë,  aktualisht në 4 spitalet Covid, po trajtohen 437 pacientë, 31 në terapi intensive, nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

14 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid-19: 6 qytetar nga Tirana, 2 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Skrapari, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Kukësi, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Elbasani, të moshave 35 -86 vjeç.

Qyteti me numrin më të lartë të të infektuarve është Tirana me 408 raste. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

408 raste në Tiranë, 97 në Lushnje, 79 në Kavajë, 72 në Elbasan, 32 në Shkodër, nga 31 raste në Fier, Kurbin, Mallakastër, nga 27 raste në Krujë, Tepelenë, nga 22 raste në Lezhë, Berat, 20 në Kukës, nga 17 raste në Durrës, Vlorë, 16 në Sarandë, nga 14 raste në Ura Vajgurore, Gramsh, 12 në Kuçovë, nga 11 raste në Librazhd, Malësi e Madhe, nga 9 raste në Mirditë, Mat, nga 7 raste në Korçë, Divjakë, nga 6 raste në Has, Kamëz, Gjirokastër, Peqin, Patos, nga 5 raste në Pukë, Përmet, nga 4 raste në Delvinë, Dibër, nga 3 raste në Vau i Dejës, Bulqizë, Memaliaj, nga 2 raste në Devoll, Tropojë, Pogradec, Selenicë, Himarë, Kolonjë, Shijak, Cerrik, Konispol, nga 1 rast në Belsh, Prrenjas, Roskovec, Klos, Poliçan, Libohovë.

COVID-19 – Statistika (7 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore        1124

Të shëruar në 24 orë     569

Të shtruar në spitale     437

Humbje jete në 24 orë   14

Testime ditore               4254

Testime totale            386,195

Raste pozitive             85,336

Raste të shëruara        51,444

Raste Aktive                32,432

Humbje jete                 1460

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 18,708;

Fier 2,789;

Durrës 1,721;

Elbasan 1,582;

Shkodër  1,544;

Vlorë  1,454;

Lezhë 1,162;

Korçë 989;

Berat 911;

Gjirokastër 675;

Kukës 484;

Dibër  413.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>