Përditësimi 1 mars: 764 raste të reja, 20 viktima dhe 800 të vaksinuar

Nga Exit News
Përditësimi 1 mars: 764 raste të reja, 20 viktima dhe 800 të vaksinuar

764 qytetarë të infektuar me Covid19 dhe 20 viktima u shënuan gjatë 24 orëve të fundit në vend, njofton Ministria e Shëndetësisë.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 800 vaksinime dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 14,295 vaksinime.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

310 raste në Tiranë, 35 në Librazhd, 33 në Shkodër, 28 në Tepelennë, 27 në Gjirokastër, nga 24 raste në Durrës, Elbasan, Kukës, 23 në Berat, nga 22 raste në Vlorë, Peqin, nga 20 raste në Kavajë, Kuçovë, 16 në Sarandë, 13 në Delvinë, nga 11 raste në Fier, Lezhë, 10 në Gramsh, nga 9 raste në Krujë, Korçë, nga 7 raste në Mirditë, Mat, nga 6 raste në Lushnje, Bulqizë, Vorë, nga 5 raste në Has, Pukë, nga 4 raste në Kamëz, Përmet, nga 2 raste në Kurbin, Ura Vajgurore, Fushë Arrëz, Selenicë, Dibër, Malësi e Madhe, Roskovec, nga 1 rast në Rrogozhinë, Belsh, Memaliaj, Kolonjë, Skrapar, Patos, Cerrik, Poliçan, Këlcyrë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 640 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 70,413 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 659 pacientë, 43 në terapi intensive, nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

20 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 9 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Berati, 2 qytetarë nga Fieri, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Rrogozhina, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Delvina, të moshave 48-85 vjeç.

Statistika (1 Mars 2021)

Raste të reja ditore       764

Të shëruar në 24 orë     640

Të shtruar në spitale      659

Humbje jete në 24 orë   20

Testime ditore               2714

Testime totale          469,499

Raste pozitive          107,931

Raste të shëruara       70,413

Raste Aktive              35,702

Humbje jete               1,816

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë     22974

Fier         2621

Vlorë       1765

Durrës     1651

Shkodër   1367

Gjirokastër 1115

Elbasan    943

Korçë       880

Berat        871

Lezhë       792

Dibër       372

Kukës     351

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme