Përditësimi, 16 Gusht: 6 persona humbin jetën nga Covid, 942 infektime të reja

Nga Exit News
Përditësimi, 16 Gusht: 6 persona humbin jetën nga Covid, 942 infektime të reja

Ministria e Shëndetësisë të enjten bëri me dije se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 6 qytetarë nga COVID-19 dhe  janë regjistruar 942 raste të reja infektimesh.

Vijon rritja e rasteve aktive dhe shtrimeve në spital, ku aktualisht janë 12 848 pacientë të infektuar në të gjithë vendin dhe 206 të shtruar në Spitalet Covid, prej të cilëve 34 raportohet të jenë në gjendje të rënduar.

Pjesa më e madhe e rasteve aktive janë të përqëndruara në Tiranë, 5401, pasuar nga Fieri me 1153, Shkodra me 1440 dhe Durrësi me 1147 infektime.

Ndërkohë, janë shëruar 832 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 144 154 që nga fillimi i epidemisë.

Prej fillimit të pandemisë, Shqipëria ka regjistruar 160 365 raste me Covid-19, prej të cilëve 2563 persona të infektuar kanë humbur jetën.

Statistika (16 Shtator 2021)
Raste të reja ditore 942
Të shëruar në 24 orë 832
Të shtruar në spitale 204
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 5723

Testime totale 1,137,276
Raste pozitive 160,365
Raste të shëruara 144,954
Raste Aktive 12,848
Humbje jete 2,563

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5401
Shkodër 1440
Durrës 1147
Fier 1153
Vlorë 801
Lezhë 691
Elbasan 646
Berat 513
Korçë 286
Kukës 283
Gjirokastër 259
Dibër 228

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>