Përditësimi 21 shkurt: 1184 raste, 13 humbje jetë dhe 822 të vaksinuar

Nga Exit News
Përditësimi 21 shkurt: 1184 raste, 13 humbje jetë dhe 822 të vaksinuar

1184 raste, 13 humbje jetë dhe 822 të vaksinuar u shënuan gjatë 24 orëshit të fundit. Ministria e Shëndetësisë njofton se në vend u kryen 4013 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1184 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

482 raste në Tiranë, 72 në Vlorë, 68 në Durrës, 57 në Kuçovë, 55 në Elbasan, 34 në Sarandë, 33 në Kavajë, 31 në Mirditë, 30 në Lushnje, nga 29 raste në Shkodër, Gjirokastër, 28 në Fier, 22 në Tepelenë, nga 19 raste në Krujë, Gjirokastër, nga 15 raste në Lezhë, Malësi e Madhe, 14 në Përmet, nga 13 raste në Kurbin, Bulqizë, 9 në Peqin, nga 8 raste në Korçë, Delvinë, nga 7 raste në Berat, Mat, Pogradec, nga 6 raste në Kamëz, Gramsh, nga 5 raste në Devoll, Libohovë, nga 4 raste në Rrogozhinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Vorë, 3 në Patos, nga 2 raste në Pukë, Tropojë, Divjakë, Dibër, Kolonjë, Shijak, Cerrik, nga 1 rast në Has, Vau i Dejës, Belsh, Skrapar, Poliçan.

Gjatë ditës së sotme u kryen 822 vaksinime antiCovid, duke e cuar në total në 5791 vaksina antivCOVID.

Në 24 orët e fundit u shëruan 796 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 63,329 që nga fillimi i epidemisë.

632 pacientw janw tw shtruar në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale, 40 në terapi intensive nga të cilët 14 pacientë janë të intubuar.

13 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 8 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 48-81 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

COVID-19 – Statistika (21 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1184
Të shëruar në 24 orë 796
Të shtruar në spitale 632
Humbje jete në 24 orë 13
Testime ditore 4013

Testime totale 440,490

Raste pozitive 100,246
Raste të shëruara 63,329
Raste Aktive 35,251
Humbje jete 1,666

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 21449
Fier 2888
Durrës 1833
Vlorë 1816
Shkodër 1466
Elbasan 1087
Lezhë 1031
Berat 1017
Korçë 966
Gjirokastër 938
Dibër 382
Kukës 378

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme