Përditësimi 22 prill: 134 raste të reja dhe 6 humbje jete

Përditësimi 22 prill: 134 raste të reja dhe 6 humbje jete

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të enjten se janë regjistruar 134 raste të reja dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit.

MSH tha se janë kryer 2517 testime.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 32 raste në Tiranë, 11 raste në Shkodër, 8 raste në Skrapar, 7 raste në Vlorë, Gjirokastër, 6 raste në Devoll, 5 raste në Lezhë, Kavajë, Pogradec, 4 raste në Fier, 3 raste në Durrës, Elbasan, Malësi e Madhe, Memaliaj, 2 raste në Korçë, Mirditë, Tropojë, Sarandë, Vau i Dejës, Shijak, Vorë, Maliq, Poliçan, 1 rast në Krujë, Kurbin, Kukës, Berat, Mallakastër, Librazhd, Kamëz, Tepelenë, Belsh, Roskovec, Peqin, Gramsh, Këlcyrë, Konispol.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 465 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 103,582 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 155 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

6 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 63 – 79 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Statistika (22 Prill 2021)

Raste të reja ditore        134

Të shëruar në 24 orë      516

Të shtruar në spitale      155

LEXO  Një javë negociata, BE dhe Britania ende me kundërshtime për Brexit

Humbje jete në 24 orë   6

Testime ditore                2517

Testime totale           617,664

Raste pozitive             130,114

Raste të shëruara        103,582

Raste Aktive                 24,168

Humbje jete                   2,364

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              18096

Fier                  2060

Durrës             933

Shkodër      756

Gjirokastër   665

Korçë    629

Vlorë    350

Dibër     253

Kukës     242

Elbasan   97

Berat       65

Lezhë     22

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme