Përditësimi 30 Mars: 304 raste të reja dhe 11 viktima

Nga Exit News
Përditësimi 30 Mars: 304 raste të reja dhe 11 viktima

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të martën se janë infektuar 304 persona dhe kanë humbur jetën 11 pacientë nga COVID-19.

Sipas njoftimit të MSH janë kryer 2730 testime.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

92 raste në Tiranë, 25 në Shkodër, 22 në Fier, 15 në Gjirokastër, nga 11 raste në Lushnje, Vlorë, nga 10 raste në Durrës, Devoll, 9 në Pogradec, nga 7 raste në Korçë, Sarandë, nga 6 raste në Elbasan, Berat, Mallakasër, Divjakë, nga 5 raste në Kukës, Kavajë, 4 në Dibër, nga 3 raste në Lezhë, Tropojë, Tepelenë, Peqin, Shijak, Cerrik, nga 2 raste në Krujë, Kurbin, Mirditë, Librazhd, Malësi e Madhe, Prrenjas, Patos, nga 1 rast në Rrogozhinë, Kamëz, Mat, Përmet, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Kolonjë, Klos, Gramsh, Skrapar, Vorë, Poliçan, Dropull, Libohovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 593 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 90,617 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 293 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

11 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 4 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Durrësi, 2 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Pogradeci, të moshave 51- 83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

LEXO  Plani i fundit Rama: Godinë mbi 30 katëshe në krah të Hotel Tiranës

Statistika (30 Mars 2021)

Raste të reja ditore        304

Të shëruar në 24 orë     593

Të shtruar në spitale      293

Humbje jete në 24 orë    11

Testime ditore                2730

Testime totale            555,930

Raste pozitive             124,723

Raste të shëruara         90,617

Raste Aktive                31,879

Humbje jete                  2227

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              22083

Fier                  2607

Durrës              1309

Gjirokastër  1242

Shkodër            1199

Vlorë               1107

Korçë                779

Lezhë              419

Elbasan            387

Kukës              359

Dibër               329

Berat               59

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme