Përditësimi, 6 maj: 91 raste të reja dhe 3 humbje jete nga Covid-19 në vend

Nga Exit News
Përditësimi, 6 maj: 91 raste të reja dhe 3 humbje jete nga Covid-19 në vend

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njoftoi të enjten se 3 pacientë humbën jetën nga koronavirusi në vend.

Gjithashtu, nga 2818 testime të kryera në 24 orët e fundit, kanë rezultuar 91 qytetarë pozitivë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 23 raste në Tiranë, 8 në Korçë, 7 në Shkodër, nga 5 raste në Devoll Sarandë, Malësi e Madhe, nga 4 raste në Lushnje, Mirditë, nga 3 raste në Durrës, Kurbin, Mallakastër, Gjirokastër, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Librazhd, Kamëz, Pogradec, Memaliaj, Skrapar, nga 1 rast në Lezhë, Delvinë, Gramsh, Maliq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 894 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 114,362 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 111 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Statistika (06 Maj 2021)

Raste të reja ditore 91
Të shëruar në 24 orë 894
Të shtruar në spitale 111
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2,818

Testime totale 649,632
Raste pozitive 131,510
Raste të shëruara 114,362
Raste Aktive 14,742
Humbje jete 2,406

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 12431
Fier 505
Shkodër 356
Gjirokastër 242
Korçë 236
Durrës 231
Vlorë 220
Elbasan 133
Dibër 98
Berat 98
Kukës 96
Lezhë 96

LEXO  Rama: Së shpejti hapet linja ajrore shqiptare, nën kujdesin e Erdogan

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme