Përditësimi, 9 maj: 57 raste të reja dhe 1 viktimë nga Covid-19 në vend

Nga Exit News
Përditësimi, 9 maj: 57 raste të reja dhe 1 viktimë nga Covid-19 në vend

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të dielën se, në 24 orët e fundit, 1 qytetar 64 vjeç nga Tirana humbi jetën nga Covid-19.

Njëkohësisht, nga 1,952 testime të kryera, 57 qytetarë rezultuan pozitivë me virusin.

Rastet pozitive u identifikuan në këto bashki: 14 raste në Tiranë, 6 në Korçë, 5 në Devoll, nga 4 raste në Lushnje, Vlorë, nga 3 raste në Memaliaj, Gramsh, nga 2 raste në Vorë, Pogradec, Mallakastër, Fier, Shkodër, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Berat, Kamëz, Gjirokastër, Sarandë, Pustec, Dropull.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 963 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 117,089 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 107 pacientë, 8 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.

Statistika (09 Maj 2021)
Raste të reja ditore 57
Të shëruar në 24 orë 963
Të shtruar në spitale 107
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 1,952

Testime totale 658,828
Raste pozitive 131,723
Raste të shëruara 117,089
Raste Aktive 12,222
Humbje jete 2,412

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 10244
Shkodër 341
Fier 294
Korçë 234
Gjirokastër 245
Durrës 199
Vlorë 189
Elbasan 134
Lezhë 101
Berat 91
Dibër 85
Kukës 65

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme