Përfundon pa marrëveshje takimi mes naftëtarëve dhe përfaqësuesve të firmës së rafinerisë

Nga Exit News
Përfundon pa marrëveshje takimi mes naftëtarëve dhe përfaqësuesve të firmës së rafinerisë

Ka përfunduar pa marrëveshje takimi mes naftëtarëve dhe përfaqësuesve të firmës, e cila pretendon se ka në administrim Uzinën e përpunimit të thellë të naftës në Ballsh.

Kreu i Sindikatës së Naftëtarëve, Sokol Dautaj deklaroi për mediat se greva e urisë do të vazhdojë dhe gjithashtu dhe protestat përpara uzinës.

Ai theksoi se gjatë takimit ka pasur premtime boshe dhe nuk është ofruar asnjë zgjidhje për pagat e prapambetura e rifillimin e punës.

Të mërkurën naftëtarët e Ballshit, pas përplasjeve me policinë private, kanë hyrë me forcë në ambientet e rafinerisë.

Ata mundën të çanin kordonin e policisë dhe të futen brenda godinës.

Ndërkohë në një ambient tjetër, 10 naftëtarë janë në ditën e 17 të grevës së urisë.

Gjendja shëndetësore e naftëtarëve është përkeqësuar ndjeshëm, por ato shprehen të vendosur për të vazhduar me grevën, si e vetmja mundësi për të marrë rrogat e prapambetura të më shumë se një viti.

2 komente

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme