Përmbytje të mëdha në Kinë, të paktën 25 viktima dhe mijëra të evkauuar

Përmbytje të mëdha në Kinë, të paktën 25 viktima dhe mijëra të evkauuar

Reshja të dendura shiu dhe përmbytje masive kanë goditur provincën Henan të Kinës, duke nxjerrë lumenjtë nga shtrati, shkatërruar diga dhe paralizuar sistemin e transportit publik ndërsa qindra mijëra njerëz janë evakuuar.

Të paktën 25 njerëz janë vrarë dhe shtatë janë zhdukur në kryeqytetin e provincës, Zhengzhou. Autoritetet lokale njoftuan se shiu i një viti – 640 mm – ra në vetëm tre ditë, raporton The Guardian.

Rreth 200,000 njerëz janë zhvendosur në qendra strehimi, njoftoi media shtetërore Xinhua të mërkurën. Reshjet e shiut përmbytën sistemin e metrosë së qytetit, shembën rrugët dhe nxitën pezullimin e fluturimeve brenda provincës.

Zyrtarët thanë se 1.2 milion njerëz ishin prekur nga përmbytjet.

Mediat kineze shkruajnë se këto reshje nuk janë parë “në 1000 vitet e fundit” në Kinë. Disa shqetësohen se duke pasur parasysh shkallën e dëmit, rindërtimi pas katastrofës do të jetë veçanërisht sfidues për një nga provincat më të populluara në Kinë.

gettyimages

Greenpeace tha se rreziku i motit ekstrem është më i lartë në Kinë në qendrat e qyteteve të populluara, por që po rritet gjithashtu me shpejtësi në periferi të qyteteve të mëdha për shkak të urbanizimit të shpejtë.

Liu Junyan, nga Greenpeace International, i tha për mediat kineze se ky rrezik është shtuar pasi qytetet e mëdha të Kinës janë burime të konsiderueshme të emetimeve të gazrave serë në botë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>