Përshkallëzohet greva në Zharrës

Përshkallëzohet greva në Zharrës

Banorët e Zharrësës bllokuan mbrëmë aksin rrugorë Fier- Berat, por policia ndërhyri duke zhbllokuar rrugën dhe nisi procedim penal për dy të rinjtë që i vunë flakën një gome makine në mes të rrugës. Ndërsa, sot në mëngjes, grevistët refuzuan ujin dhe ndihmën mjekësore.

Prej 10 ditësh, banorët e fshatit Zharrës në Mallakastër ndodhen në grevë urie. Ata shprehen se jeta e tyre është e rrezikuar dhe shtëpitë e tyre janë dëmtuar nga lëkundjet e tokës të shkaktuara nga metodat e nxjerrjes së naftës nga kompania Bankers Petroleum.

Banorët i kanë kërkuar qeverisë të dëmshpërblejë dëmet materiale dhe të ndalojë aktivitetin e kompanisë, që po rrezikon jetët e tyre.

Kjo është greva e dytë brenda dy muajve nga banorët e fshatit. Greva e parë, në dhjetor 2016, erdhi pas tre ditëve me lëkundje të mëdha të tokës nga shpimet e Bankers për të nxjerrë naftë. Greva e tyre nuk u transmetua nga pjesa më e madhe e mediave dhe qeveria nuk mori asnjë masë ndaluese.

Problemet e banorëve me kompaninë naftënxjerrëse kanë vite që vazhdojnë pa asnjë zgjidhje nga qeveritë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>