Peticion kundër kërkimeve të naftës në Lumin Vjosa

Nga Alice Taylor
Peticion kundër kërkimeve të naftës në Lumin Vjosa

Banorët e Permetit, Këlçyrës dhe qyteteve dhe fshatrave afër lumit Vjosa në vend kanë hapur një peticion kundër kompanisë së naftës ‘Shell’, me qëllim sensibilizimin e Këshillit të Bashkimit Evropian, Programit të Kombeve të Bashkuara për Mjedisin dhe Agjencinë e Mbrojtjes së Mjedisit.

Kompania ‘Shell’ aktualisht po bën shpime në ‘Bllokun 4 ″ në jug të vendit, i cili përfshin fshtra të pacënuar, komunitete që mbështeten në turizëm dhe natyrisht, lumin e fundit të egër të Evropës, Vjosa.

Në komunikim me Exit News, Shell tha se ata ishin konsultuar me komunitetet vendore dhe palët e interesit, por ata nuk pranuan të tregonin, se cili ishte rezultati i atyre diskutimeve.

Banorët protestuan në fillim të javës kundër kompanisë ‘Shell’. Ata mbanin pankarta që shkruanin “SHELL IK”  dhe “Permeti nuk është në shitje”.

Ata deklarojnë se turizmi është shtylla kryesore e ekonomisë lokale dhe se shpimet për naftë do ta shkatërrojnë këtë. Ata gjithashtu ngritën shqetësimin për ndikimin që mund të ketë në mjedisin e lumit Vjosa, i cili i është objekt i një fushate ndërkombëtare për ta mbrojtur atë përmes përcaktimit të Parkut Kombëtar.

Deri më tani, Kryeministri Edi Rama ka dhënë statusin e “mbrojtur” por kjo nuk e mbron atë nga kërkimi i naftës, hidrocentralet, aeroportet dhe zhvillimi i vendpushimeve të mëdha turistike, të gjitha këto po kërcënojnë ekosistemin e tij unik.

Qeveria Rama nënshkroi një kontratë me Shell në 2018 për rreth 40 milion euro. Nëse nafta gjendet, Shell do të jetë në gjendje të shfrytëzojë zonën për 25 vjet.

Në peticion kërkohet:

“I gjithë komuniteti është shumë i shqetësuar. Në dëgjesat publike të zhvilluara nga përfaqësuesit e SHELL në Shqipëri, banorët unanimisht thanë JO për kërkimin e hidrokarbureve në këtë zonë. Të gjithë e dimë shumë mirë se sa e rrezikshme është kjo për ekosistemin, shëndetësinë, turizmin, bujqësinë, monumentet e brishta të kulturës që rrezikohen nga shpërthimet e shpimeve të naftës, etj. ”

Ata akuzuan Shell për vazhdimin e punës, përkundër kundërshtimit të banorëve lokalë:

“Ata vazhdojnë punimet pavarësisht nga vullneti i banorëve… Ne besojmë fuqimisht se e ardhmja e të gjithë rrethit të Përmetit është turizmi i cili nuk mund të ekzistojë paralelisht me naftën dhe gazin puse dhe rafineri. Bashkohuni në këtë peticion për të ngritur zërin tuaj së bashku për të mbrojtur natyrën dhe zhvillimin e qëndrueshëm përmes turizmit dhe bujqësisë. Nënshkruaj për të ardhmen”.

Dje, një koalicion i grupeve lokale dhe ndërkombëtare duke përfshirë Riverwatch, Euronatur, EcoAlbania dhe Patagonia lëshuan një deklaratë duke i bërë thirrje qeverisë së re për të mbrojtur Vjosën nga kërkimi i naftës, hidrocentralet dhe kërcënimet e tjera, duke e caktuar atë si një Park Kombëtar.

Në kohën e shkrimit, peticioni ka pothuajse 1000 nënshkrime.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>