Pfizer/BioNTech pret miratimin e vaksinës jetëgjatë antiCovid

Nga Exit News
Pfizer/BioNTech pret miratimin e vaksinës jetëgjatë antiCovid

Prodhuesi gjerman BioNTech po punon për marrjen e miratimit për një version më jetëgjatë të vaksinës antiCOVID, sipas një raportimi të Reuters.

Vaksina e re ka një jetëgjatësi deri në 6 muaj dhe ruhet në frigoeriferë në temperatura nga 2 deri në 8 gradë celsius, sipas Shefit Ekzekutiv të kompanisë, Ugur Sahin.

Formulimi ynë i parë duhej të ruhej dhe dërgohej në minus 80 gradë. Tani kemi, ndërkohë, një formulim që nuk është aprovuar ende … i cili mund të ruhet në dy deri në tetë gradë,” tha Sahin një konference të Financial Times.

Ai shtoi se pritej vendimi i agjensive rregullatore.

Më shumë gjasa do të arrijmë qëndrueshmëri gjashtë muaj në dy deri në tetë gradë,” deklaroi Sahin.

Bashkëpunimi mes kompanive amerikane Pfizer dhe asaj gjermane BioNTech në prodhimin e vaksinës antiCovid ka qënë aq i frytshëm, sa Shefi Ekzekutiv bëri me dije se kanë arritur të tejkalojnë objektivin e vendosur për vitin 2021.

Nga 2.5 miliard vaksina, kompanitë kanë arritur të prodhojnë rreth 3 miliardë doza.

Ekipet tona bënë një punë të shkëlqyeshme për të rritur më tej shkallën e prodhimit për të dalë tani me numra që arrijnë në 3 miliardë doza,” pohoi Sahin.

Jemi të lumtur që nuk po përballemi me shumë probleme teknike dhe respektojmë planin e furnizimeve,” përfundoi ai.

Rikujtojmë se kreu i Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen deklaroi muajin e shkuar se BE po diskutonte nënshkrimin e një marrëveshje tjetër me Pfizer/BioNTech për furnizimin në perjudhën kohore 2022-2023 me 3.8 miliard doza.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>