Pfizer kërkon miratimin e vaksinës për fëmijët 6 muajsh deri në 5 vjeç

Nga Exit News
Pfizer kërkon miratimin e vaksinës për fëmijët 6 muajsh deri në 5 vjeç

Pfizer dhe BioNTech do të aplikojnë për miratim nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për vaksinën e tyre kundër koronavirusit për përdorim tek fëmijët e moshave 6 muajsh deri në 5 vjeç në nëntor, njoftoi drejtori financiar i kompanisë, Frank D’Amelio, në konferencen e kompanisë, të martën.

Pfizer kishte deklaruar më parë se kishte në plan të aplikonte për miratimin e SHBA -së për goditjen për fëmijët midis moshës 5 dhe 11 vjeç në fillim të tetorit.

Duke folur në Konferencën Globale të Kujdesit Shëndetësor Morgan Stanley, D’Amelio tha se aplikimi për fëmijët e moshës nga 6 muaj deri në 5 vjeç do të paraqitej “në javët e ardhshme me paraqitjen e të dhënave për 5 deri në 11 vjeç … duke supozuar se të gjitha të dhënat janë pozitive”.

FDA miratoi vaksinën BioNTech/Pfizer në fund të gushtit, duke e bërë atë vaksinën e parë COVID-19 që është licencuar plotësisht për përdorim në Shtetet e Bashkuara.

Të dy vaksinat BioNTech/Pfizer dhe Moderna janë të autorizuara nga Agjencia Evropiane e Barnave për fëmijët mbi 12 vjeç.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>