Pompeo anulon vizitën në Europë

Nga Exit News
Pompeo anulon vizitën në Europë

Sekretari amerikan i Shtetit Majk Pompeo ka anuluar vizitën në Europë pasi ministri i jashtëm i Luksemburgut dhe zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian nuk pranuan ta takonin atë, raporton Reuters.

Anulimi i vizitës vjen disa ditë pas sulmimit të Kapitolit të SHBA nga mijëra mbështetës të Presidentit Donald Trump, një sulm që solli reagimin e shumë udhëheqësve botërorë dhe aleatëve të SHBA.

Pompeo kishte kërkuar të takonte Jean Asselborn në Luksemburg, përpara se të takonte udhëheqësit e BE në Bruksel, kanë thënë burimet e Reuters. Pompeo pritej të takohej edhe me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg.

Pompeo ka dënuar dhunën e kryer nga mbështetësit e Trampit në Kongres, ku mbetën të vdekur pesë persona.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>