Pompeo viziton Evropën javën e ardhshme, firmos marrëveshje për sigurinë e rrjetit 5G

Nga Exit News
Pompeo viziton Evropën javën e ardhshme, firmos marrëveshje për sigurinë e rrjetit 5G

Mike Pompeo, sekretari i Departamentit amerikan të Shtetit do të vizitojë javën e ardhshme 4 vende të Evropës, Çekinë, Slloveninë, Austrinë dhe Poloninë me qëllim bisedimet mbi sigurinë e rrjetit të telekomunikacionit 5G të prodhuar nga firma kineze Huawei, dhe kufizimin e veprimit të kompanisë.

Më 13 gusht ai do të vizitojë Slloveninë, ku do ët firmosi një marrëveshje për sigurinë e rrjetit 5G. Ndërsa datat e vizitës në vendet e tjera ende nuk janë konfirmuar. Marrëveshja e përbashkët me Slloveninë cakton, sipas medias vendase STA, kufizimin e aktivitetit të kompanisë Huaëei në shpërndarjen e rrjetit 5G në Slloveni dhe kanosjen e sigurisë kombëtare, të NATO-s dhe BE nga kjo kompani.

Kjo do të jetë hera e parë që Sllovenia vizitohet nga një zyrtarë i lartë amerikan, që pas viziës së Presidentit Bush në 2008-ën. Ndërsa, sekretari i fundit DASH që ka vizituar Slloveninë ka qënë Madeleine Albright, në vitin 1997.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>