Presidenti i Lituanisë dhe kryeministri spanjoll ndërpresin konferencën pas alarmit ndaj një avioni rus

Nga Exit News
Presidenti i Lituanisë dhe kryeministri spanjoll ndërpresin konferencën pas alarmit ndaj një avioni rus

Një konferencë për shtyp e presidentit të Lituanisë dhe kryeministrit të Spanjës në një bazë ajrore të NATO-s në Lituani u ndërpre papritur të enjten pasi një avion rus i është afruar hapsirës ajrore lituaneze pa njoftuar.

Qeveria Spanjolle tha se një aeroplan i paidentifikuar nxiti gjendjen e gatishmërisë dhe shkurtimisht ndërpreu konferencën. Media spanjolle El Pais raportoi se aeroplani ishte rus, por deklarata e qeverisë nuk specifikoi diçka të tillë.

Një zyrtar i NATO-s i tha Associated Press se avionët e Spanjës u ngritën “për të identifikuar dy avionë që fluturonin në zonën e Detit Baltik”. Ato ishin dy avionë luftarakë rusë Su-24 që shkonin në verilindje, tha zyrtari.

Ministria Ruse e Mbrojtjes tha se dy bombarduesit Su-24 fluturuan të enjten me një mision të rregullt stërvitor mbi ujërat neutrale të Balltikut. “Fluturimi u krye në përputhje të plotë me rregullat ndërkombëtare të përdorimit të hapësirës ajrore dhe pa shkelje të kufijve të ndonjë vendi,” tha ministria në një deklaratë.

Sánchez u tha gazetarëve kur rifilloi konferenca për shtyp: “Ne kemi parë një rast real të asaj që ndodh zakonisht dhe që justifikon praninë e trupave spanjolle me shtatë avionë luftarakë në Lituani.”

Të tre vendet baltike – Estonia, Letonia dhe Lituania – u bashkuan me NATO në 2004 dhe nuk kanë aeroplanë luftarakë të tyre. NATO ka përgjegjësinë të monitorojë hapësirën e tyre ajrore nga baza në Lituani dhe Estoni.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>