Presidenti malazez Gjukanoviq thërret qytetarët në protestë

Nga Exit News
Presidenti malazez Gjukanoviq thërret qytetarët në protestë

Presidenti Milo Gjukanoviq ka thirrus malazezët në protestë kundër partive proruse që duan të formojnë qeverinë.

Në sheshin kryesor të Podgoricës u mblodhën protestues nga i gjithë Mali i Zi, nën slloganin për mbrojtjen e Malit të Zi si shtet të pavarur.

Protesta u organizua përmes platformave zyrtare të Partisë Demokratike e Socialistëve. Por, zëdhënësi i kësaj partie, Millosh Nikoliq mohoi përfshirjen e partisë në organizimin e protestës.

Zgjedhjet e mbajtuar më 31 gusht u fituan nga koalicioni opozitar “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, i udhëhequr nga Fronti Demokratik pro-serb.

Nga 81 vende, Milo Gjukanoviq fitoi 40 vende me partitë e pakicave dhe partnerët tradicionalë, ndërsa tre parti të opozitës fituan 41 vende.

Kjo është protesta e dytë që po organizohet në Podgoricë, që pas zgjedhjeve parlamentare.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>