Presidenti Meta kujton 112 vjetorin e Kongresit të Manastirit

Nga Exit News
Presidenti Meta kujton 112 vjetorin e Kongresit të Manastirit

Presidenti Ilir Meta kujtoi të dielën 112 vjetorin e Kongresit të Manastirit.

Në një postim në Facebook, Meta u shpreh i kumtur që në Presidencë u ekspozuan disa nga dokumente dhe foto nga punimet e këtij Kongresi.

“Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës sonë të bukur shqipe, të shkruar me gërma gjaku, pas sakrificash të panumërta të patriotëve dhe intelektualëve tanë.
Nderim dhe mirënjohje Rilindasve të vërtetë të kombit tonë, që 112 vjet më parë, të mbledhur në Kongresin e Manastirit, njehsuan elementin më të rëndësishëm përbashkues të shqiptarëve, për t’i paraprirë Pavarësisë së Shqipërisë.
Në themel të çdo kombi qëndron gjuha, ndaj mbrojtja e saj nga çdo armik apo gjakprishur, i shërben identitetit tonë kombëtar.
I lumtur që në përvjetorin e kësaj ngjarjeje të shënuar kombëtare, të ekspozoheshin në Institucionin e Presidentit, dokumente dhe foto nga punimet e Kongresit të lavdishëm të Manastirit. “

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme