Presidenti Meta propozon hetim ndërkombëtar për Teatrin Kombëtar

Presidenti Meta propozon hetim ndërkombëtar për Teatrin Kombëtar

Presidenti Ilir Meta ka propozuar një hetim ndërkombëtar për shkatërrimin e godinës së Teatrit Kombëtar. Në një shënim në Facebook, Meta e ka quajtur antikushtetues dhe të paligjshëm këtë veprim të qeverisë dhe bashkisë.

Ai ka ftuar për bashkëpunim Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit dhe çdo institucion europian dhe ndërkombëtar për kulturën.

“Europa dhe bota demokratike po e kupton edhe me qartë se ç’po ndodh këtu.” – shkruajti Presidenti në kohën kur protesta e Aleancës për Teatrin sapo kishte filluar.

Screen Shot at
Screen Shot at

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme