Presidenti Erdogan mbështet deklaratën e përfaqësuesit fetar se homoseksualiteti shkakton sëmundje

Nga Exit News
Presidenti Erdogan mbështet deklaratën e përfaqësuesit fetar se homoseksualiteti shkakton sëmundje

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të hënën mbështeti deklaratën e një përfaqësuesi të lartë fetar i cili pohoi se homoseksualiteti shkakton sëmundje dhe dënohet në fenë islame.

Ali Erbas, kryetari i një komuniteti të financuar nga shteti i quajtur Diyanet, i cili drejton xhamitë dhe emëron imamët, pohoi gjatë predikimit të tij të përjavshëm se homoseksualizmi shkaktoi HIV/AIDS.

Shoqata e avokatëve në Ankara e akuzoi atë për nxitje të urrejtjes ndaj njerëzve homoseksual .

Por Erdogan i hodhi poshtë kritikat, duke pohuar se “një sulm kundër kryetarit të Diyanet është një sulm ndaj shtetit” dhe shtoi se: “Ajo që ai tha është plotësisht e drejtë”.

Megjithëse homoseksualitetu ka qënë i ligjshëm përgjatë historisë moderne të Turqisë, homoseksualët në Turqi vazhdimisht përballen me ngacmime dhe abuzime.

Vitet e fundit, organizimet e LGBT-së janë ndaluar duke përfshirë edhe paradën Pride, e cila është ndaluar prej pesë vitesh.

1 koment

  1. MCara 30 Prill, 2020 në 9:47 am

    Perse eshte lajm ky Exit? Feja muslimane, e krishtere, judaike, budiste, hinduse etj, e konsiderojne homoseksualitetin si jo normal, si mekat apo ves, si sjellje jo e drejte ndaj vetes dhe gjinise tjeter? Mos ndoshta duhet te ndalohen njerezit te shprehin besime fetare apo opinione personale qe merzisin Alex Soros apo Richard Grenell? Per here te pare ne 2020 u zbulua ky qendrim kritik ndaj gejllëkut? Më bën habi qe Exit i kushton energji dhe hapesire ketij lajmi, ndoshta ngaqe Erdo eshte arkadash i Edit? E kuptoni qe njerezit po vdesin per ilace dhe buke ne Shqiperi, jo nga mungesa e paradave te gejllekut ne turqi?

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme