Presidentja e Kosovës, apel komunitetit ndërkombëtar të ndalë skenarin destabilizues ruso-serb

Nga Exit News
Presidentja e Kosovës, apel komunitetit ndërkombëtar të ndalë skenarin destabilizues ruso-serb

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, duke reaguar për sulmet në Zubin Potok dhe Zveçan, e konsideroi Serbinë si “burimi kryesor i destabilizimit në rajon”.

Ajo i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të mos injorojë, atë që ajo e cilësoi si tendencë të Rusisë dhe Serbisë për destabilizimin e rajonit dhe më gjerë.

“Bashkësia ndërkombëtare nuk duhet ta injorojë atë që shihet qartë – tendencën ruso-serbe që nëpërmjet destabilizimit të rajonit tonë, ta dëmtojë edhe vetë Bashkimin Evropian dhe NATO-n, si bashkim e sistem vlerash,” shkruan Osmani në rrjetin Facebook.

Ajo shtoi se po përdoret e njëjta qasja në Kosovë, Mal të Zi dhe Bosnje dhe Hercegovinë në shtetet baltike, Ukrainë, Moldavi dhe Gjeorgji.

Osmani i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të frenojë synimin e Vuçiçit për të realizuar krijimin e ‘botës serbe’.

“Ndaj, është koha që bashkësia ndërkombëtare, e para se gjithash shtetet anëtare të BE-së dhe NATO-s, ta shohin këtë rrezik e ta ndalojnë regjimin e Vuqiqit në realizimin e synimit të tij për krijimin e ‘botës serbe’, që i përket logjikës së viteve të 90-ta në Serbi,” shtoi Osmani.

Ajo u bëri thirrje kosovarëve e serbëve të Kosovës t’i refuzojnë skenaret konfliktuale.

Rreth orës 1 të mëngjesit të së shtunës, një qendër e regjistrimit të automjeteve u dogj në Zubin Potok dhe granata u hodhën në një qendër tjetër në Zveçan, dy qytetet në veri të Kosovës. Në mediat serbe nga ana tjetër nuk u publikua asgjë mbi incidentin, por ato kanë botuar lajme të pambështetura se si policia e Kosovës ka dhunuar 3 serbë. Disa raportime thonë se ata u dhunuan për vendosjen e baneërave ” Mirë se erdhët në Asociacionin e Komunave serbe” dhe të tjera se janë rrahur në pikat kufitare.

Prishtina e akuzon Beogradin se kërkon të krijojë perceptimin publik mbi një konflikt mes komunitetit serb dhe forcave kosovare të rendit në kufirin verior.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>