Prishja e Teatrit Kombëtar—Të gjitha reagimet e ndërkombëtarëve

Nga Exit News
Prishja e Teatrit Kombëtar—Të gjitha reagimet e ndërkombëtarëve

Shembja e Teatrit Kombëtar ka nxitur reagim jo vetëm të qytetarët shqiptarë e institucionet shqiptare por edhe më tej.

Vetëm disa orë pas prishjes së Teatrit, reagimi i parë erdhi nga Europa Nostra e cila e konsideroi 17 majin si ditën më të trishtë për trashëgiminë kulturore dhe sundimin e ligjit. Europa Nostra kërkoi më pas dënimin e prishjes së Teatrit dhe vendet e BE. Sekretarja e Përgjithshme e Europa Nostrës, Sneška Quaedvlieg-Mihailović i kërkoi drejtuesve të Bashkimit Europian të dënojnë shembjen e Teatrit.

Reagime për prishjen e teatrit kanë ardhur dhe nga europarlamentarë e ambasada të huaja në vend.

Delegacioni i BE-së në Tiranë shprehu keqardhjen që Teatri Kombëtar u prish në një kohë kur pritej të bisedohej për çështjen e tij.

Ambasada britanike shprehu shqetësimin e humbjes së mundësisë për dialog në rastin e Teatrit Kombëtar dhe mbështet protestat paqësore. Kjo thirrja u mbështet dhe nga ambasadorja e Suedisë Elsa Hastad. Ndërkohë, ambasadori gjerman Peter Zingraf shprehu shqetësim se shembja e Teatrit Kombëtar ishte e nxituar.

Pas prishjes së Teatrit Kombëtar, europarlamentarët Michael Gahler dhe David Lega i kërkuan kryeministrit Rama të ndalojë prishjen e paligjshme të Teatrit Kombëtar dhe dhunën ndaj protestuesve. Ndërkohë europarlamentarja Ramona Strugariu, e konsideroi prishjen e Teatrit Kombëtar si krim kundër trashëgimisë kulturore.

Zëvendëskryetari i grupit parlamentar të kancelares Merkel, Johann Wadephul ka vënë në pikëpyetje hapjen e negociatave me Bashkimin Europian, ndërsa Komisioneri i BE-së për Zgjerim, Oliver Varhelyi tha se nuk i takon BE-së të vendosë për Teatrin Kombëtar të një vendi.

Zëvendës Presidenti i Partive Popullore Europiane (PPE) Andrey Kovatchev deklaroi se veprimet e fundit të qeverisë janë të diskutueshme dhe dhuna ndaj protestuesve ‘është për të ardhur keq’.

Reagim për prishje  e Teatrit Kombëtar ka ardhur dhe nga Kosova. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa Osmani shprehën mbështetjen për të gjithë artistët e Teatrit Kombëtar, të cilët kundërshtuan prishjen e tij.

Disa organizata ndërkombëtare kanë kundërshtuar prishjen e Teatrit. Unioni Ndërkombëtar Demokrat (IDU) dënoi shembjen e Teatrit Kombëtar nga qeveria shqiptare në mënyrë të dhunshme dhe të paligjshme.

Zyra në Shqipëri e Fondacionit gjerman Konrad Adenauer (KAS) lëshoi një raport që përshkruan rritjen alarmante të autoritarizmit në vend gjatë pandemisë koronavirus, e cila kulmoi në operacioni e prishjes së Teatrit Kombëtar.

David Philips, profesor në Universitetin e Kolumbias e quajti situatën e krijuar me Teatrin Kombëtar një turp të madh.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>