Prokurorët kontrrollojnë zyrën e kancelarit austriak Kurz

Nga Exit News
Prokurorët kontrrollojnë zyrën e kancelarit austriak Kurz

Prokurorët austriakë kontrolluan zyrat e partisë konservatore të kancelarit Sebastian Kurz dhe disa nga ndihmësit e tij më të afërt të mërkurën për dyshim për korrupsion për pagesat shtetërore për reklamat në gazeta.

Hetimet ndaj Kurz nisën në maj, nën dyshimin për dëshmi të rreme.

Partia Popullore (OVP) ka akuzuar në mënyrë të përsëritur prokurorët kundër korrupsionit për anshmëri ndaj saj dhe Kurz, gjë që prokurorët dhe gjykatat e mohojnë.

Zyra e prokurorëve kundër korrupsionit nuk pranoi të komentojë.

Një zëdhënës i Kancelarisë Austriake konfirmoi se tavolinat dhe shtëpitë e një zëdhënësi, kreut të marrëdhënieve me mediat dhe një ndihmësi të lartë të Kurz ishin kontrolluar, pa thënë pse.

E përditshmja tabloide Oesterreich mohoi se kishte marrë pagesa qeveritare për reklama në këmbim të publikimit të sondazheve të opinionit publik, duke shtuar se prokurorët kundër korrupsionit po hetonin në bazë të “keqkuptimeve të dukshme”.

Buxhetet e mëdha të ministrive austriake për reklamat në gazeta janë identifikuar prej kohësh si një burim i mundshëm i ndikimit të panevojshëm në media. (Reuters)

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>