Protesta kundër kufizimeve kundër Covid-19 në Paris

Nga Exit News
Protesta kundër kufizimeve kundër Covid-19 në Paris

Rreth 300 tubime u organizuan në Paris dhe qytetet e tjera si Lion, Nantes, Lille dhe Toulouse, për shkak të kufizimeve të pandemisë, njoftoi Reuters.

Sindikalistët u bashkuan me anëtarët e lëvizjes “Jelekët e Verdhë” që nxitën një valë protestash anti-qeveritare, tre vjet më parë.

Marrësit, shumica e tyre që kishin maska në përputhje me rregullat Covid-19, mbanin pankarta që lexonin: “Dividendët, jo përfitimet e papunësisë janë të ardhurat e njerëzve dembelë” dhe “Ne duam të jetojmë, të mos mbijetojmë”.

Demonstratat ishin paqësore, ndërsa në Lion, policia shpërndau një grup prej rreth 200 personash që po hidhnin fishekzjarre, njoftoi prefektura Auvergne-Rhone-Alpes në Twitter.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>