Protesta në Turqi kundër largimin nga Konventa e Stambollit

Nga Exit News
Protesta në Turqi kundër largimin nga Konventa e Stambollit

Në Turqi nisën protestat pas daljes zyrtare të vendin nga marrëveshja evropian për parandalimin e dhunës ndaj grave, Konventa e Stambollit, në një kohë kur vrasjet e grave janë në rritje.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, përmes një dekreti presidencial, në mars 2021 u tërhoq nga traktati ndërkombëtar. Turqia ishte vendi i parë që nënshkroi Konventën e Këshillit të Evropës për parandalimin dhe luftimin e dhunës ndaj grave dhe dhunës në familje në 2011.

Konventa e Stambollit, kërkon të parandalojë dhunën ndaj grave, përfshirë dhunën në familje, dhe t’i jap fund mosndëshkueshmërisë ligjore për dhunuesit.

Është e paqartë pse Erdogan mori vendimin për t’u tërhequr nga konventa.Reuters raportoi se zyrtarët turk janë shprehur se gratë mbrohen nga ligjet vendase, jo ato të huaja.

Opozita turke u shpreh se Erdogan nuk mund të veprojë pa pëlqimin e parlamentit. Por, shumë konservatorë në Turqi dhe anëtarë të partisë islamike AKP u shprehën se pakti minon strukturat familjare, duke inkurajuar dhunën.

Turqia nuk ka të dhëna zyrtare për numrin e grave të dhunuara dhe të vrara, por një grup jo-qeveritar i të drejtave të grave shprehet se vetëm në 2021 u vranë 77 gra.

Marija Pejcinovic Buric, sekretare e përgjithshme e Këshillit të Evropës, e quajti vendimin e Turqisë “shkatërrues” duke pasur parasysh dhunën me të cilën përballen gratë dhe vajzat.

Kjo lëvizje është një pengesë e madhe për këto përpjekje dhe aq më e mjerueshme sepse komprometon mbrojtjen e grave në Turqi, në të gjithë Evropën dhe më gjerë,” tha ajo.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>